بشنویدپادکست آستروپدیا را بشنوید یا برای بعد دانلود کنید

طیف الکترومغناطیس: انرژی الکترومغناطیسی چیست؟

انرژی الکترومغناطیسی در امواج سفر می کند و طیف گسترده ای را از امواج رادیویی بسیار طولانی تا پرتوهای گاما بسیار کوتاه در بر میگیرد. چشم انسان تنها می تواند بخش کوچکی از این طیف را به نام نور مرئی تشخیص دهد. رادیو بخش دیگری از طیف را تشخیص می دهد و یک دستگاه پرتونگاری از بخش دیگر آن استفاده می کند. ابزارهای علمی ناسا محدوده کاملی از طیف الکترومغناطیسی را برای مطالعه زمین, منظومه شمسی و جهان فراتر از آن استفاده می کنند.

وقتی رادو را تنظیم می کنید, به تماشای تلویزیون نشسته اید, مشغول ارسال پیام متنی هستید یا در ماکروفر پاپ کورن درست می کنید, در واقع از انرژی الکترومغناطیسی استفاده می کنید. شما در هر ساعت و هر روز به این انرژی وابسته هستید و بدون آن دنیایی که می شناسید نمی تواند وجود داشته باشد.

جو محافظ ما

تابش الکترومغناطیسی عمدتا توسط چندین گاز موجود در جو زمین منعکس شده یا جذب می شود که از جمله مهمترین آنها بخار آب, دی اکسید کربن و ازن می باشد. اما برخی از تابش ها, مانند نور مرئی تا حد زیادی از جو عبور می کند (منتقل می شود). به این مناطق از طیف با طول موج که می تواند از جو عبور کند به عنوان “پنجره های جوی” یاد می شود. بعضی از طو موج های مایکروویو حتی می توانند از میان ابرها عبور کنند که آنها را به بهترین طول موج برای انتقال سیگنال های ارتباطی ماهواره ای تبدیل می کند.

پنجره جوی
دیدن فراتر از اتمسفر – سفینه های فضایی NASA ، مانند RHESSI ، نقطه نظر منحصر به فردی را به دانشمندان ارائه می دهد و به آنها کمک می کند تا در طول موجهای با انرژی بالاتر که توسط جو محافظ زمین مسدود می شوند مشاهده کنند.

در حالی که جو ما برای محافظت از زندگی روی کره زمین و سکونت در سیاره ضروری است اما هنگام مطالعه منابع تابش پرانرژی در فضا بسیار ناکارآمد می شود. برای دیدن انرژی های بالات و حتی برخی از منابع کم انرژی کمتری مانند تابشهای رسیده از تپ اخترها لازم است تا ابزارهای رصدی در بالای جو زمین قرار بگیرند.

منبع: nasa.gov

افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *