درباره عطارد بیشتر بدانید

مشخصات کلی عطارد

فاصله از خورشید: ۶۴.۸۹۹.۰۰۰ کیلومتر

طول یک بار مسیر نور تا خورشید: ۳.۶ دقیقه

طول سال: ۸۸ سال زمینی

نوع سیاره: سنگی

بررسی اجمالی

عطارد کوچکترین سیاره منظومه شمسی و نزدیکترین سیاره به خورشید است و فقط کمی بزرگتر از ماه زمین است.

از سطح عطارد، خورشید بیش از سه برابر بزرگتر از زمانی که از زمین مشاهده می شود ظاهر می شود و نور خورشید تا هفت برابر روشن تر می شود. علیرغم مجاورت با خورشید، عطارد گرم ترین سیاره منظومه شمسی نیست و این عنوان به دلیل جو متراکم به سیاره زهره می رسد.

به دلیل مدار بیضوی عطارد-شکل تخم مرغی و چرخش کند، به نظر می رسد خورشید به طور مختصر طلوع می کند، غروب می کند و دوباره از برخی قسمت های سطح سیاره طلوع می کند. در غروب آفتاب هم همین اتفاق برعکس می افتد.

۱
جهان کوچک
عطارد کوچکترین سیاره منظومه شمسی است – فقط کمی بزرگتر از ماه کره زمین.
۲
داخل مسیر
عطارد سیاره ای است که در نزدیکترین نقطه به خورشید می چرخد.
۳
سریع ترین
سیاره عطارد سریع ترین سیاره منظومه شمسی است – سفر به دور خورشید را در حدود ۸۸ روز زمینی به پایان می رساند. این همچنین بدان معناست که عطارد کوتاه ترین سال در سیارات منظومه شمسی را دارد.

اولین نگاه به سمت قبلا دیده نشده عطارد
۴
سطح خشن

عطارد یک سیاره سنگی است که به عنوان یک سیاره خاکی نیز شناخته می شود. عطارد دارای یک سطح جامد و دهانه ای شبیه به ماه زمین است.
۵
نمی توان آنجا نفس کشید

اتمسفر نازک عطارد بیشتر از اکسیژن (O2)، سدیم (Na)، هیدروژن (H2)، هلیوم (He) و پتاسیم (K) تشکیل شده است.
۶
بدون قمر

عطارد قمر ندارد
۷
بدون حلقه

هیچ حلقه ای در اطراف عطارد وجود ندارد.
۸
مکان سخت برای زندگی

بعید به نظر می رسد که حیات به دلیل تابش خورشید و دمای زیاد بر روی عطارد زنده بماند.
۹
آفتاب بزرگ

خورشید در عطارد سه برابر بزرگتر از زمین به نظر می رسد.
۱۰
بازدیدکنندگان روباتیک

دو مأموریت ناسا عطارد را کاوش کردند: مارینر ۱۰ اولین فضاپیمایی بود که برفراز عطارد پرواز کرد و مسنجر اولین ماموریتی بود در مدار سیاره قرار گرفت.

اولین تصویر از کاوشگر MARINER 10

فرهنگ عامه

کوچکترین سیاره در منظومه شمسی ما حضور بزرگی در تصورات جمعی ما دارد. تعداد زیادی از نویسندگان داستان های علمی تخیلی از مرکوری الهام گرفته اند، از جمله آیزاک آسیموف، سی. اس. لوئیس، ری بردبری، آرتور سی. کلارک، و اچ پی لاوکرافت. نویسندگان تلویزیون و فیلم نیز این سیاره را مکانی ایده آل برای داستان گویی یافته اند. در نمایش تلویزیونی «Invader Zim»، مریخی‌های منقرض شده، عطارد را به یک سفینه فضایی غول‌پیکر تبدیل می‌کنند. و در فیلم “Sunshine” در سال ۲۰۰۷، فضاپیمای Icarus II به مدار عطارد می رود تا با ایکاروس I ملاقات کند.

در کمیک استریپ «Calvin and Hobbes»، کالوین و همکلاسی‌اش سوزی، ارائه‌ای در مورد عطارد ارائه می‌کنند که در آن سهم کالوین پر از اطلاعات مشکوک است: کالوین می‌گوید: «سیاره عطارد از نام خدای رومی با پاهای بالدار نامگذاری شد. “عطارد خدای گل و دسته گل بود، به همین دلیل است که امروزه او یک علامت تجاری ثبت شده گلفروشان FTD است. چرا آنها یک سیاره را به نام این مرد نامگذاری کردند، نمی توانم تصور کنم.”

عطارد دوستدار بچه

عطارد کوچکترین سیاره منظومه شمسی ماست. کمی بزرگتر از ماه زمین است. این نزدیکترین سیاره به خورشید است، اما در واقع داغترین سیاره نیست. زهره گرمتر است.

عطارد همراه با زهره، زمین و مریخ یکی از سیارات سنگی است. این یک سطح جامد دارد که با دهانه هایی مانند ماه ما پوشیده شده است. جو نازکی دارد و ماه ندارد. عطارد دوست دارد همه چیز را ساده نگه دارد.

عطارد در مقایسه با زمین به کندی می چرخد، بنابراین یک روز طولانی است. عطارد ۵۹ روز زمینی طول می کشد تا یک چرخش کامل انجام دهد. اما یک سال در عطارد به سرعت می گذرد. از آنجایی که این سیاره نزدیک ترین سیاره به خورشید است، تنها در ۸۸ روز زمینی به دور خورشید می چرخد.

بررسی عمیق

عطارد کوچکترین سیاره منظومه شمسی و نزدیکترین سیاره به خورشید، تنها کمی بزرگتر از ماه زمین است. از سطح عطارد، خورشید بیش از سه برابر بزرگتر از زمین به نظر می رسد، و نور خورشید تا هفت برابر روشن تر خواهد بود.

دمای سطح عطارد هم بسیار گرم و هم سرد است. از آنجایی که این سیاره به خورشید بسیار نزدیک است، دمای روز می تواند به ۸۰۰ درجه فارنهایت (۴۳۰ درجه سانتیگراد) برسد. بدون اتمسفر برای حفظ آن گرما در شب، دما می تواند تا ۲۹۰- درجه فارنهایت (۱۸۰- درجه سانتیگراد) کاهش یابد.

عطارد با وجود نزدیکی به خورشید، داغ ترین سیاره در منظومه شمسی نیست – این عنوان به دلیل جو متراکمش به زهره تعلق دارد. اما عطارد سریع ترین سیاره است که هر ۸۸ روز زمینی به دور خورشید می چرخد.

همنام

عطارد به درستی به عنوان سریعترین خدایان روم باستان نامگذاری شده است

پتانسیل برای زندگی

محیط عطارد آنطور که ما می شناسیم برای زندگی مساعد نیست. دماها و تشعشعات خورشیدی که مشخصه این سیاره است به احتمال زیاد برای موجودات زنده بسیار شدید است و نمی توانند با آن سازگار شوند.

اندازه و فاصله

عطارد با شعاع ۱۵۱۶ مایل (۲۴۴۰ کیلومتر)، کمی بیشتر از ۱/۳ عرض زمین است.

از فاصله متوسط ​​۳۶ میلیون مایلی (۵۸ میلیون کیلومتری)، عطارد ۰.۴ واحد نجومی از خورشید فاصله دارد. یک واحد نجومی (به اختصار AU)، فاصله خورشید تا زمین است. از این فاصله، نور خورشید ۳.۲ دقیقه طول می کشد تا از خورشید به عطارد برسد.

مدار و چرخش

مدار بسیار غیرعادی و تخم مرغی شکل عطارد، سیاره را تا ۲۹ میلیون مایل (۴۷ میلیون کیلومتر) و تا ۴۳ میلیون مایل (۷۰ میلیون کیلومتر) از خورشید دور می کند. هر ۸۸ روز یکبار به دور خورشید می‌چرخد و با سرعتی نزدیک به ۲۹ مایل (۴۷ کیلومتر) در ثانیه، سریع‌تر از هر سیاره دیگری در فضا حرکت می‌کند.

عطارد به آرامی روی محور خود می چرخد ​​و هر ۵۹ روز زمینی یک چرخش کامل می کند. اما زمانی که عطارد در مدار بیضی شکل خود به دور خورشید سریع‌ترین حرکت را دارد (و نزدیک‌ترین نقطه به خورشید است)، هر چرخش با طلوع و غروب خورشید مانند اکثر سیارات دیگر همراه نیست. به نظر می رسد خورشید صبحگاهی برای مدت کوتاهی طلوع می کند، غروب می کند و دوباره از برخی نقاط سطح سیاره طلوع می کند. همین اتفاق در هنگام غروب خورشید برای سایر نقاط سطح به صورت معکوس رخ می دهد. یک روز خورشیدی عطارد (یک چرخه کامل روز-شب) برابر با ۱۷۶ روز زمینی – کمی بیش از دو سال در عطارد است.

محور چرخش عطارد نسبت به صفحه مدارش به دور خورشید فقط ۲ درجه کج شده است. این بدان معناست که تقریباً کاملاً عمودی می‌چرخد و مانند بسیاری از سیارات دیگر فصل‌ها را تجربه نمی‌کند.

ماه ها

عطارد قمر ندارد.

حلقه

عطارد حلقه ندارد.

ساختار

عطارد حدود ۴.۵ میلیارد سال پیش زمانی شکل گرفت که گرانش گازهای چرخان و غبار را به هم نزدیک کرد و این سیاره کوچک را که نزدیک ترین فاصله به خورشید دارد، تشکیل داد. عطارد نیز مانند سیارات زمینی خود دارای یک هسته مرکزی، یک گوشته سنگی و یک پوسته جامد است.

ساختار

عطارد دومین سیاره چگال بعد از زمین است. این یک هسته فلزی بزرگ با شعاع حدود ۱۲۸۹ مایل (۲۰۷۴ کیلومتر) دارد که حدود ۸۵ درصد شعاع سیاره است. شواهدی وجود دارد که تا حدی مذاب یا مایع است. ضخامت پوسته بیرونی عطارد، قابل مقایسه با پوسته خارجی زمین (به نام گوشته و پوسته) است.

سطح

سطح عطارد شبیه سطح ماه زمین است که توسط دهانه‌های برخوردی بسیاری که در اثر برخورد با شهاب‌سنگ‌ها و دنباله‌دارها ایجاد می‌شود، زخمی شده است. دهانه‌ها و ویژگی‌های عطارد به نام هنرمندان، موسیقی‌دانان یا نویسندگان مشهور فوت شده، از جمله نویسنده کودکان، دکتر سوس و پیشگام رقص، آلوین آیلی نام‌گذاری شده‌اند.

حوضه های برخورد بسیار بزرگ، از جمله Caloris (960 مایل یا ۱۵۵۰ کیلومتر قطر) و Rachmaninoff (190 مایل یا ۳۰۶ کیلومتر قطر)، در اوایل تاریخ منظومه شمسی در اثر برخورد سیارک ها بر سطح سیاره ایجاد شدند. در حالی که مناطق وسیعی از زمین صاف وجود دارد، صخره هایی نیز وجود دارد که صدها مایل طول دارند و تا یک مایل ارتفاع دارند. آنها با سرد شدن و انقباض درونی سیاره طی میلیاردها سال پس از تشکیل عطارد بالا آمدند.

بیشتر سطح عطارد برای چشم انسان قهوه ای مایل به خاکستری به نظر می رسد. رگه های روشن “پرتوهای دهانه” نامیده می شوند. آنها زمانی تشکیل می شوند که یک سیارک یا دنباله دار به سطح برخورد کند. انرژی فوق العاده ای که در چنین ضربه ای آزاد می شود، حفره بزرگی در سطح حفر می کند و همچنین مقدار زیادی سنگ را زیر نقطه برخورد خرد می کند. مقداری از این مواد خرد شده به دور از دهانه پرتاب می شود و سپس به سطح می افتد و پرتوها را تشکیل می دهد. ذرات ریز سنگ خرد شده نسبت به قطعات بزرگ بازتاب بیشتری دارند، بنابراین پرتوها درخشان تر به نظر می رسند. محیط فضا – تأثیرات گرد و غبار و ذرات باد خورشیدی – باعث می شود که پرتوها با گذشت زمان تاریک شوند.

دمای روی عطارد بسیار زیاد است. در طول روز، دمای سطح می تواند به ۸۰۰ درجه فارنهایت (۴۳۰ درجه سانتیگراد) برسد. از آنجایی که سیاره اتمسفری برای حفظ آن گرما ندارد، دمای شبانه روی سطح می‌تواند تا منفی ۲۹۰ درجه فارنهایت (منفی ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد) کاهش یابد.

عطارد ممکن است دارای یخ آب در قطب شمال و جنوب درون دهانه‌های عمیق باشد، اما فقط در مناطقی که سایه‌های دائمی دارند. در آن سایه‌ها، هوا می‌تواند به اندازه‌ای سرد باشد که یخ آب را با وجود دمای بالا در بخش‌های نور خورشید سیاره حفظ کند.

جو

عطارد به جای جو، دارای یک اگزوسفر نازک است که از اتم‌هایی تشکیل شده است که توسط باد خورشیدی و شهاب‌سنگ‌های برخوردکننده از سطح جدا شده‌اند. در این اگزوسفر جیوه بیشتر از اکسیژن، سدیم، هیدروژن، هلیوم و پتاسیم تشکیل شده است.

مگنتوسفر

میدان مغناطیسی عطارد نسبت به استوای سیاره جابجا می شود. اگرچه میدان مغناطیسی عطارد در سطح فقط ۱٪ قدرت زمین را دارد، اما با میدان مغناطیسی باد خورشیدی در تعامل است و گاهی اوقات گردبادهای مغناطیسی شدیدی ایجاد می کند که پلاسمای باد گرم و سریع خورشیدی را به سطح سیاره هدایت می کند. هنگامی که یون ها به سطح برخورد می کنند، اتم های دارای بار خنثی را از بین می برند و به بیرون پرتاب می کنند.

در مقام اعداد

عطارد

زمین

مقایسه اندازه

عطارد ۲.۶ برابر کوچکتر از زمین است

تاریخ اکتشاف

نامشخص

نامشخص

کشف شده توسط

شناخته شده توسط باستانیان

شناخته شده توسط باستانیان

میانگین فاصله مداری

۵۷,۹۰۹,۲۲۷ کیلومتر

۱۴۹,۵۹۸,۲۶۲ کیلومتر

میانگین سرعت مداری

۱۷۰,۵۰۳ کیلومتر

۱۰۷,۲۱۸ کیلومتر

خروج از مرکز مداری

۰.۲۰۵۶۳۵۹۳

۰.۰۱۶۷۱۱۲۳

انحراف مداری

۰ درجه

۲۳.۴۳۹۳ درجه

شعاع استوایی

۲,۴۳۹.۷ کیلومتر

۶,۳۷۱.۰۰ کیلومتر

محیط استوایی

۱۵,۳۲۹.۱ کیلومتر

۴۰,۰۳۰.۲ کیلومتر

حجم

۶۰,۸۲۷,۲۰۸,۷۴۲ کیلومتر مکعب

۱,۰۸۳,۲۰۶,۹۱۶,۸۴۶ کیلومتر مکعب

تراکم

۵.۴۲۷ گرم بر سانتی متر مکعب

۵.۵۱۳ گرم بر سانتی متر مکعب

جرم

۳۳۰,۱۰۴,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ کیلوگرم

۵,۹۷۲,۱۹۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ کیلوگرم

مساحت سطح

۷۴,۷۹۷,۰۰۰ کیلومتر مربع

۵۱۰,۰۶۴,۴۷۲ کیلومتر مربع

گرانش سطح

۳.۷ متر بر ثانیه بر ثانیه

۹.۸۰۶۶۵ متر بر ثانیه بر ثانیه

سرعت فرار

۱۵,۳۰۰ کیلوتر بر ثانیه

۴۰,۲۸۴ کیلومتر بر ثانیه

اکتشاف

از آنجایی که عطارد بسیار نزدیک به خورشید است، رصد مستقیم از زمین دشوار است، مگر در هنگام طلوع آفتاب یا گرگ و میش که درخشندگی خورشید از عطارد کوچک بیشتر نیست. با این حال، ۱۳ بار در هر قرن، ناظران روی زمین می توانند عبور عطارد را از روی خورشید تماشا کنند، رویدادی که گذر نامیده می شود. این ترانزیت‌های نادر در چند روز از ۸ مه و ۱۰ نوامبر انجام می‌شوند. ترانزیت‌های قبلی در ۷ مه ۲۰۰۳، ۸ نوامبر ۲۰۰۶، و ۹ می ۲۰۱۶ و ۱۱ نوامبر ۲۰۱۹ رخ داده‌اند.

اولین فضاپیمایی که از عطارد بازدید کرد، مارینر ۱۰ ناسا بود که حدود ۴۵ درصد از سطح را تصویربرداری کرد. فضاپیمای MESSENGER ناسا سه بار در کنار عطارد پرواز کرد و به مدت چهار سال به دور این سیاره چرخید تا اینکه در پایان ماموریتش بر سطح آن سقوط کرد.

آژانس فضایی اروپا و JAXA در سال ۲۰۱۸ یک ماموریت مشترک به عطارد پرتاب کردند. این ماموریت که BepiColombo نام دارد از دو فضاپیما تشکیل شده است. ESA فضاپیمای اصلی، مدارگرد سیاره‌ای مرکوری را ساخت و JAXA مدارگرد مغناطیسی عطارد را تامین کرد.

BepiColombo اولین نماهای خود از عطارد را در طول پرواز در ۱ اکتبر ۲۰۲۱ ثبت کرد. در مجموع ۹ پرواز برای کمک به هدایت فضاپیما به مدار در اواخر سال ۲۰۲۵ برنامه ریزی شده است. این ماموریت مراحل اولیه خود را در اوایل سال ۲۰۲۶ آغاز خواهد کرد.

BepiColombo این منظره از نیمکره شمالی عطارد را در ۱ اکتبر ۲۰۲۱ هنگامی که برای کمک گرانش از کنار سیاره عبور می کرد، ثبت کرد. بخش هایی از فضاپیما نیز قابل مشاهده است.

رویدادهای مهم

  • ۱۶۳۱: توماس هاریوت و گالیله گالیله عطارد را با تلسکوپ تازه اختراع شده رصد کردند.
  • ۱۶۳۱: پیر گاسندی از یک تلسکوپ برای تماشای عبور عطارد از روی خورشید از زمین استفاده کرد.
  • ۱۹۶۵: ستاره شناسان با استفاده از رادار که قرن ها به اشتباه باور داشتند که همان سمت عطارد همیشه رو به خورشید است، دریافتند که سیاره به ازای هر دو چرخش، سه بار می چرخد.
  • ۱۹۷۴-۱۹۷۵: مارینر ۱۰ تقریباً نیمی از سطح عطارد را طی سه پرواز پرتاب می کند.
  • ۱۹۹۱: دانشمندان با استفاده از رادارهای زمینی، نشانه هایی از یخ را پیدا کردند که در نواحی سایه دار دائمی دهانه ها در مناطق قطبی عطارد بودند.
  • ۲۰۰۸-۲۰۰۹: MESSENGER عطارد را در طی سه پرواز مشاهده کرد.
  • ۲۰۱۱: MESSENGER ماموریت مداری خود را در عطارد آغاز کرد و گنجینه ای از تصاویر، داده های ترکیبی و اکتشافات علمی را به دست آورد.
  • ۲۰۱۵: مسنجر پس از استفاده از تمام قدرت پیشرانش خود، عمداً با عطارد برخورد کرد و به مأموریت خود پایان داد.
  • ۲۰۱۸: ESA BepiColombo راه پرتاب شد.
  • ۲۰۲۱: BepiColombo اولین پرواز خود را بر فراز عطارد انجام داد.

ماموریت ها

MESSENGER

تاریخ عرضه: ۳ آگوست ۲۰۰۴

مأموریت سطح عطارد، محیط فضایی، ژئوشیمی و محدوده ناسا، که بیشتر با نام MESSENGER شناخته می شود، برای نقشه برداری از ترکیب سطح، مطالعه میدان مغناطیسی و ساختار داخلی کوچکترین و درونی ترین سیاره منظومه شمسی – عطارد، طراحی شده است.

Mariner 10

تاریخ عرضه: ۳ نوامبر ۱۹۷۳

مارینر ۱۰ اولین فضاپیمایی بود که برای مطالعه عطارد فرستاده شد.

منبع: nasa

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.