پادکست یک فناوری نه چندان جدیده که روش کارش کمی پیچیدست. من یک سایت دارم که الان شما دارید این مطلب رو از توی اون می خونید و روی سیستم مدیریت محتوای اون که بهش وردپرس میگن یک افزونه انتشار پادکست نصب کردم و داخل این افزونه قسمت های جدید پادکستم رو اضافه می کنم. البته فایل قسمت های پادکست روی این سایت نیست و برای این منظور یک هاست دانلود دارم که با سایت کسب و کارم شریکی استفاده می کنم.

بعد از انتشار هر قسمت از پادکست یک قطعه کد به یک فایل متنی که بهش فید میگن اضافه می شه و سرویس های پادکست گیر که بعدا مهمترین اونها رو اسم می برم با جستجو توی وب یا به خاطر اینکه من خودم فید پادکست رو بهش معرفی کردم دنبال این فایل و تغییراتش می گردند و در نتیجه یک قسمتی به نام پادکست آستروپدیا شامل قسمت های پادکست براساس تاریخ در این سرویس ها اضافه می شه.

تا اینجای کار بدون شک از انتشار یک استوری تو اینستاگرام یا امثال اون خیلی سخت تر بود اما این سختی تنها برای منتشر کننده هست و شنونده قرار نیست با این همه داستان سر و کله بزنه تا بتونه به یک پادکست ۲۰ دقیقه ای گوش بده. شنونده کافیه تا تنها به یک سایت یا اپلیکیشن مراجعه کنه و اسم پادکست آستروپدیا رو جستجو کنه و اون رو دنبال کنه که این مراحل به ظاهر و رابط کاربری سایت یا اپلیکیشن پادکست گیر هم بستگی داره و از این به بعد به راحتی از انتشار قسمت های جدید مطلع بشه، به اونها گوش بده، ذخیره کنه یا به اشتراک بذاره.

پادکست گیرهای معروف

کست باکس castbox

سایت castbox.fm / اپلیکیشن اندروید / اپلیکیشن آی او اس

صفحه آستروپدیا در کست باکس


شنوتو shenoto

سایت shenoto.com / اپلیکیشن اندروید / اپلیکیشن آی او اس ندارد

صفحه آستروپدیا در شنوتو


گوگل پادکست google podcast

سایت podcasts.google.com / اپلیکیشن اندروید / اپلیکیشن آی او اس

صفحه آستروپدیا در گوگل پادکست


اپل پادکست apple podcast

سایت podcasts.apple.com / اپلیکیشن اندروید ندارد / اپلیکیشن آی او اس

صفحه آستروپدیا در گوگل پادکست

به غیر از این موارد مسلما سایت ها و اپلیکیشن های بیشتری هم وجود دارند که میشه پادکست من یا پادکست های دیگه رو توی اونها جستجو و پیدا کرد که من قصد معرفی کردن اونها رو ندارم و خودتون میتونید زحمت پیدا کردنشون رو بکشید